Saveti za organizaciju vremena: Kako sve stići bez stresa
Kako efikasno organizovati svoje vreme između posla, kućnih obaveza i porodice? Saveti i iskustva za bolju produktivnost bez stresa.
Kako organizovati svoj dan da sve stignete bez stresa
Da li vam se čini da nikako ne stižete sve što treba u toku dana? Spremanje ručka, briga o deci, odlazak na posao, vođenje kućanstva i još na sve to - briga o svom izgledu? Mnoge osobe se suočavaju sa istim izazovima, ali ključ rešenja leži u dobroj organizaciji.
Planiranje je polovina uspeha
Poenta je u glavi - razraditi raspored ili još bolje, zapisati ga na papir. Kada su u pitanju svakodnevne aktivnosti, one vremenom postanu mehaničke. Mnogi koji uspevaju da sve stignu priznaju da su "freakovi" kada je u pitanju organizovanje. Uvek imaju razrađen plan unapred, predviđaju moguće posledice u slučaju njegovog izvršenja i čak imaju i "plan B".
Kada sami sebi jasno odredite obaveze koje vas čekaju i vreme potrebno za njihovo izvršenje, preostalo vreme možete iskoristiti za opuštanje. Problem nastaje samo onda kada svesno odlučite da ne poštujete plan i program.
Kako organizovati vreme sa malom decom
Oni koji tvrde da su mala deca mala briga imaju sasvim pravo. Dok su deca mala, više spavaju i ne zahtevaju toliko pažnje kao kasnije. Majka priroda se pobrinula da su mame mlade i pune energije, zbog čega je organizacija posla mnogo lakša, naročito ako partner pri tome pomaže.
Dok se tata igra sa bebom ili odvede dete u park, mama može imati dovoljno vremena za sebe i kućne poslove - ili obrnuto. Čak i kućni poslovi mogu sačekati ako svi zajedno odete u šetnju i uživate u svakom trenutku dana.
Kako napraviti dnevni plan
Važno je da svakog jutra imate plan u glavi - šta je to što tog dana morate uraditi. Zatim sve ono što nije toliko važno precrtate i krećete jedno po jedno. Ako ne osećate zadovoljstvo u radu - stanite. Uvek se nađe alternativa ili možete to uraditi sutra. Ako ste u žurbi, nemojte raditi ništa važno jer ćete sigurno zeznuti celu stvar.
Što se tiče kućnih poslova, važno je sve ravnomerno i prema uzrastu podeliti na ukucane. Tako se nećete smoriti i biti nesrećna celog života. Zadovoljstvo je raditi sa partnerom, a i deca čim malo porastu treba da imaju svoje obaveze. Kada dovoljno porastu i ako ih spremimo za život onako kako treba, velika deca postaju veliko uživanje - sreća i najbolji drugovi svojim roditeljima.
Partnerstvo u organizaciji
Svako veče možete sa suprugom sediti i praviti plan za sutra, a možete imati i nedeljni plan. Dobra organizacija je pola posla, ali mora postojati i podrška i u kući - od supruga i dece.
Mnoge žene ističu da bez pomoći supruga u kućnim poslovima i brizi o deci ne bi mogle sve da stignu. "Dok dečko nije počeo sa mnom da radi i da mi pomaže, mislim da bih skrenula. Zaposlite dečka/muža ako ne na poslu, onda u kući i sve će biti usklađeno", kaže jedna od ispitanica.
Šta kada je previše obaveza?
Kada se obaveze nagomilaju, važno je znati da kažete "ne" nekim stvarima. Neki dani su jednostavno "turbo", ali to se može nadoknaditi kasnije. Takođe, važno je imati vremena i za sebe:
"Ja mogu da se uskladim prilično dobro, ali kad dođe vreme godišnjih odmora, onda isključim i mobilne telefone i nikoga - ali nikoga u vezi sa poslom tada neću ni da vidim ni da čujem. Računam - valjda je dosta onaj veći deo godine kada baš ispunim skoro svaki dan raznoraznim aktivnostima."
Teške životne odluke
Ponekad se nameću teške odluke, kao što je prilika za posao koji donosi veliki novac, ali zahteva odvajanje od deteta i rizik po zdravlje. U takvim situacijama, važno je:
- Proveriti da li je posao siguran i da nije prevara
- Razmisliti šta je važnije - novac ili porodica
- Posavetovati se sa najbližima
- Doneti odluku koja vam donosi mir
Kao što jedna majka kaže: "Dete je na prvo mesto."
Zlatna sredina
Ključ uspešne organizacije leži u pronalaženju zlatne sredine. Neki ljudi ne vole preterano fiksno određene rasporede:
"Strašno me nervira pritisak i ne volim preterano fiksno određeno kad se šta radi u kući. Kad stignem da očistim - očistim, nebitno je li u 8 ili 10. Ručak je obično između 3 ili 4, kad stignem. Peglam i ostalo kada stignem. Međutim, znam unapred kada će biti nekih obaveza, pa se pripremim tako da ne dođe do gužve. I to ispada nekako najbolje rešenje - sve lagano i spontano."
Zaključak
Organizacija vremena je individualna stvar - neki vole detaljne planove, drugi spontan pristup. Važno je pronaći sistem koji vama odgovara i uključiti celu porodicu u obaveze. Ne zaboravite da svako malo nađete vremena i za sebe, jer samo zadovoljna i ispunjena osoba može biti dobar roditelj, partner i profesionalac.