Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate o tretmanima za ožiljke i probleme sa kožom

Brsljan Blog 2024-06-04

Kompletan vodič o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - kako se rade, koliko traju, koliko koštaju i kakve rezultate možete očekivati. Iskustva i saveti za tretmane lica.

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

U potrazi za rešenjima za probleme sa kožom lica kao što su ožiljci, proširene pore, fleke i akne, mnogi se odlučuju za tretmane mikrodermoabrazije ili dermoabrazije. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su ovi tretmani, kako funkcionišu, koliko koštaju i kakva iskustva imaju osobe koje su ih probale.

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je postupak površinskog otklanjanja stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih ožiljaka od akni. Ovom procedurom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana.

Postoje dve vrste mikrodermoabrazije:

  • Kristalna mikrodermoabrazija - koristi mikrokristale koji sistemom aspiracije nanose na kožu
  • Dijamantska mikrodermoabrazija - koristi dijamantne glave za piling

Kako se obavlja tretman?

Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom što pojačava dejstvo. Sam postupak traje oko 30 minuta, a potrebno je uraditi u proseku 4-5 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje.

Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?

Ovaj tretman može uspešno da reši brojne probleme:

  • Suncem oštećenu kožu
  • Hiperpigmentaciju i staracke pege
  • Ožiljke kao posledicu akni
  • Reviziju manjih ožiljaka
  • Proširene pore
  • Pliće bore

Da li je tretman bolan?

Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali ništa što je nepodnošljivo.

Priprema i oporavak nakon tretmana

Preuslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i neosetljiva. Pre tretmana, lice treba da bude čisto, bez šminke i bez bilo kakvih krema.

Posle tretmana:

  • Lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i rizika od stvaranja dodatnih pigmentacija
  • Crvenilo se povlači za 1-7 dana, u zavisnosti od tipa kože
  • Može doći do blagog ljuštenja kože
  • Preporučuje se upotreba krema sa visokim SPF faktorom

Koliko često se može raditi mikrodermoabrazija?

Preporučuje se dva puta godišnje za održavanje rezultata. Za vidljive rezultate potrebno je uraditi seriju od najmanje 5 tretmana.

Mikrodermoabrazija vs dermoabrazija

Dok je mikrodermoabrazija blagiji tretman koji deluje na površinskom sloju kože, dermoabrazija je intenzivniji postupak koji zahvata dublje slojeve i zahteva duži period oporavka.

Cene tretmana

Cene variraju u zavisnosti od tipa tretmana i lokacije:

  • Kristalna mikrodermoabrazija: 1.500-2.500 dinara po tretmanu
  • Dijamantska mikrodermoabrazija: 3.000-3.500 dinara po tretmanu
  • Dermoabrazija: od 250 evra naviše

Iskustva korisnika

Mnoge osobe koje su probale mikrodermoabraziju zadovoljne su rezultatima:

"Posle nekoliko tretmana poru su mi se vidno suzile i koza mi je mnogo elastičnija i mekša. Jedna bora na čelu koju sam imala je jednostavno nestala."
"Imala sam ožiljke od akni na obrazima i dosta flekica. Posle 5 tretmana dijamantske mikrodermoabrazije, ožiljci su se znatno smanjili, a neki potpuno nestali. Koža mi je postala blistavija i zdravijeg izgleda."

Međutim, neka iskustva nisu bila tako pozitivna:

"Radila sam mikrodermoabraziju ali mi nije pomogla za ožiljke u vidu rupica. Čak ih je učinila još izraženijim jer se tanjila koža oko njih. Za takve probleme preporučuju mi TCA piling."

Na šta obratiti pažnju pri izboru salona?

Veoma je važno da mikrodermoabraziju obavlja stručno lice - dermatolog ili kvalifikovani kozmetičar. Nekvalitetno izveden tretman može dovesti do oštećenja kože i nedostatka rezultata.

Kućni tretmani mikrodermoabrazije

Postoje setovi za kućnu upotrebu, ali njihova efikasnost je znatno manja u odnosu na profesionalne tretmane. Kućni tretmani su preporučljivi samo za vrlo blagu eksfolijaciju i osvežavanje kože.

Najčešća pitanja

Da li mikrodermoabrazija pomaže kod aktivnih akni?

Ne preporučuje se raditi mikrodermoabraziju dok imate aktivne, upaljene akne. Prvo treba rešiti problem akni, pa tek onda ići na ovaj tretman.

Koje je najbolje doba godine za mikrodermoabraziju?

Idealan period je jesen i zima, kada je sunčeva aktivnost manja. Ako se radi leti, neophodna je stroga zaštita od sunca.

Da li je mikrodermoabrazija dobra za mladu kožu?

Za mladu kožu bez većih problema, mikrodermoabrazija može biti suvišna. Preporučuje se prvo probati blage pilinge i pravilnu negu kože.

Zaključak

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija mogu biti efikasna rešenja za probleme sa kožom lica, ali rezultati variraju od osobe do osobe. Ključ uspeha leži u pravilnom izboru stručnjaka, redovnim tretmanima i pravilnoj nezi kože nakon postupka. Pre početka tretmana, savetujemo se sa dermatologom kako biste utvrdili da li je ova metoda prava za vas i vaše potrebe.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.